Gdzie są wszystkie martwe zwierzęta?steemCreated with Sketch.

in polish •  3 years ago 


źródło

Witajcie, Steemianie, nazywam się Shady i zapraszam na mój blog. Większość z nas jest otoczona dziką przyrodą, bez względu na to gdzie mieszkamy. Nawet w miastach dzielimy nasze dzielnice z hordami gołębi, wiewiórek i szopów. Ale wszystkie te zwierzęta umierają w końcu, prawda? Dlaczego więc codziennie nie potykamy się o zwłoki zwierząt?

Natura, jak się okazuje, jest nadzwyczaj dobra w pozbyciu się dowodów przez większość czasu Chociaż istnieją rzadkie wyjątki, które mogą nas zmusić do pozbycia się tysięcy tusz. Głównym powodem, dla którego nie widzisz wielu martwych zwierząt leżących w pobliżu, jest to, że większość z nich nie tylko rzuca się martwa na własną rękę. O ile zwierzę nie znajduje się na samym szczycie łańcucha pokarmowego, najprawdopodobniej skończy się ono w rękach, a raczej pazurami innego zwierzęcia. Gołębie, na przykład, rzadko robią miniony pięć lat, zanim zostaną złapane przez drapieżnika, takiego jak jastrząb, sowa lub zabłąkany kot.

Ponieważ te drapieżniki jedzą to, co zabijają, ich ofiary zwykle znikają, zanim zdążysz je zobaczyć. Oczywiście, czasami zwierzęta unikają drapieżników wystarczająco długo, by umrzeć w inny sposób. Mogli zamarznąć na śmierć podczas zimowej burzy, mogliby głodować lub mogli złapać śmiertelną chorobę. Ale nawet wtedy zwykle nie wpadają na ulicę. Zamiast tego szukają kryjówki, gdy czują, że stają się słabi, wpełzając do jakiegoś miejsca jak kanał lub puste drzewo, gdzie mniej prawdopodobne jest potknięcie się o ich zwłoki. A jeśli umierają na otwartej przestrzeni, padlinożercy jak sępy, kojoty i owady są super skuteczni w znajdowaniu i jedzeniu, z pomocą odstraszaczy, takich jak grzyby i bakterie.

Załoga oczyszczająca Nature może w ciągu kilku dni zredukować tuszę do dyskretnych rozproszonych kości i piór. Zasadniczo nie chodzi o to, że zwierzęta nie umierają cały czas wokół ciebie; po prostu zwykle tego nie zauważasz. Czasami jednak wiele zwierząt umiera naraz tak wiele, że wszyscy zauważają.

Wiosną 2015 r. Na przykład infekcja bakteryjna zabiła ponad połowę światowej populacji saigi, gatunku antylop o śmiesznym pysku przypominającym pień. Przeleciał przez stada w Kazachstanie, a ponad 200 000 syigów zmarło w niecały miesiąc. A zimą 2015 i 2016 roku dziesiątki tysięcy ptaków morskich zwanych mroczkami wyrzuconymi na zachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej po niezwykle ciepłej wodzie spowodowały gwałtowny spadek populacji ryb, które jedzą. Takie wydarzenia mogą przytłoczyć zdolność natury do pozbycia się szczątków.


źródło


źródło

Ludzie musieli grzebać zmarłych saigów w masowych grobach wykopanych z buldożerami. A jeśli wydaje się, że takie rzeczy pojawiają się coraz częściej w wiadomościach, nie wyobrażacie sobie tego. W badaniu opublikowanym w 2015 r. W STRNZAS stwierdzono, że zdarzenia te narastają z większą częstotliwością i stają się coraz częstsze w przypadku ptaków, bezkręgowców morskich i ryb. Naukowcy zastosowali dość ścisłą definicję masowego wymierania, przyglądając się tylko zdarzeniom, które zabiły co najmniej miliard zwierząt, 635 milionów zwierząt o wartości metrycznej lub 90% populacji.

W badaniu stwierdzono, że najczęstszymi przyczynami masowego wymierania są choroby, zaburzenia powodowane przez człowieka i toksyny z zakwitów glonów. Wydarzenia te mogą trwale zmienić sieci pokarmowe i mogą zagrozić działalności ludzkiej, takiej jak hodowla - na przykład, jeśli istnieje wymieranie istotnego gatunku zapylaczy. Nie jest jasne, dlaczego tego typu zjawiska się nasilają, ale najbardziej prawdopodobnymi sprawcami są zmiany klimatu i rosnąca degradacja środowiska. Tak czy inaczej, naukowcy zgadzają się, że powinniśmy lepiej studiować i śledzić masowe wymieranie.


źródło

Te wydarzenia są jednak wciąż dość rzadkie; już jutro nie zacznie padać martwe ptaki w twojej okolicy. A następnym razem, gdy zdarzy ci się przejechać przez śmierdzące, gnijące martwe zwierzę, pamiętaj: masz drapieżników i padlinożerców, którzy dziękują za to, że nie zdarza się to częściej. Sępy mogą wyglądać na przerażające, ale wykonują istotną pracę jako personel lokalny.

Jeśli podobało ci się czytanie tego postu, zostaw sprawę na głos.
Daj mi znać swoje przemyślenia w sekcji komentarzy poniżej
Dziękuję za przeczytanie mojego wpisu na blogu

Chodź za mną
steemit: https://steemit.com/@shadywix
twitter: https://twitter.com/ShadyWix?lang=en
instagram: https://www.instagram.com/shady_wix/

STRNZAS

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

I kolejny przywłaszczony tekst z filmu, po raz drugi z kanału SciShow.
Where Are All the Dead Animals?.
Napisy z filmu przepuszczone przez translator. Zero informacji o faktycznym autorze tekstu, o zgodzie na przekład i publikację nie wspominając.