Tatil Özeti & Squid Game & Old

in hive-179764 •  3 months ago 

Merhaba değerli arkadaşlar.

28 Ekim öğleden sonra başlayan ve bu akşam bitecek olan ayrıca bize yoğun iş temposunda kısa da olsa mola verme imkanı veren kısa tatilimizden bahsedeceğimi .

Tabi tatil deyince gerçek anlamda bir tatilden bahsetmiyoruz . Sabah saat 9 gibi kendi kendine uyanabildiğin ve ailenle kahvaltı yaptığın her gün tatildir bizim gibi çalışanlar için :)

294AD9E0-C489-42DB-A6A1-55AAEEA249F1.jpeg

Yakın zamanda “bebek oğlum” dan “adamım” lığa terfi eden oğlumu parka götürdük iki defa . Normal bir çocuk salıncağa biner , kaydıraktan kayar, tahterevalliye biner. Bizimkisi ise bebek arabasını sürer . Parkın içinde bulunan küçük bir toprak arazide bebek arabasını sürmek en büyük keyif onun için . Engebeli toprak arazide arabasının arkasına geçip önünü görmeden arabayı sürer , bir engele çarpınca önüne bakar ve sonra yönünü değiştirir. Onun bu hallerini kenardan izlemek de ayrı bir zevki bizim için .

950A5B6C-6DD2-4F3C-A97A-C0BF7DE6D2EC.jpeg

Bugün de Çatalca’daki bahçeye kahvaltıya gittik tüm aile. Adamım kuzenleriyle güzel güzel eğlendi . Arada oyuncak ve bisiklet mücadelesine girdiler ancak çocukların anlaşmazlıkları da çocukça yöntemlerle çözülebiliyor . Bir ara bahçe kapısına kadar gelen bir köpeğe hal hatır sorduktan sonra ekmek attık oğlumla beraber .

0284C4FB-347D-4015-96ED-61D9ED963CCA.jpeg

Geçen hafta eşimle beraber senaryosu 2009 yılında yazılmış ve bugünlerde çok meşhur bir dizi olan Squid Game izledik . Henüz izlememiş olanlar vardır muhakkak , bu yüzden dizi hakkında spoiler vermeyeyim; ancak ben bu dizinin neden böyle eleştirildiğini anlayamadım. Piyasada Squid Game’den daha vahşi ve kanlı , insan hayatının daha az önemsendiği hatta hiç önemsenmediği , çocukların hiç mi hiç izlememesi gereken yüzlerce başka dizi ve film varken, hatta bu durumlar ülkemizde bile günlük hayatta rutin haline gelmişken ,gündüz kuşaklarında kadın programlarında ve ana haber bültenlerinde bunlar detaylıca anlatılırken bu dizinin böyle sert eleştiri almasını diziye haksızlık olarak düşünüyorum.

Ayrıca dün gece de “Old” isminde bir film izledik . Bu filmi izleyip sizin de zaman kaybetmenizi istemem , bu yüzden spoiler vereceğim ama izlemek isterseniz yazının bu kısmını okumayın, direkt geçin lütfen . Dört kişilik sıradan bir aile, tatil için gittikleri otelde, otel çalışanları tarafından bir plaja yönlendiriliyorlar. Oteldeki başka ailelerle beraber tavsiye edilen plaja gidince işler normal seyrinden sapıyor . Meğerse plajı çevreleyen kayalar o bölgede bir manyetik bölge oluşturmuş ve içerdeki herkes normalden çok hızlı yaşlanıyormuş. Plajdan çıkmak da neredeyse imkansız. Yürüyerek geldiğin yoldan çıkamıyorsun çünkü bir yere gelince bayılıyorsun , denizden yüzerek çıkmaya çalışanlar ise denizde bakıldıkları için boğularak ölüyorlar .Hastalığı olanların hastalıkları çabuk ilerliyor , bunama yolundakiler erkenden bunama yaşıyorlar , çocuklar yarım saatte beş altı yaş birden büyüyorlar . O günün gecesinde herkes bir şekilde ölüyor ama plaja çocuk olarak giren altı ve onbir yaşındaki iki kardeş mücadeleyi bırakmıyorlar ve plajdan çıkmanın bir yolunu buluyorlar ve gizemi çözüyorlar .

Gizem ise şu : bir ilaç şirketi, doğal yollardan oluşan bu plajı bir şekilde keşfetmiş ve bazı hastalıkları olan insanları tatil kılıfıyla otele davet ederek plaja yönlendirip bazı tehlikeli hastalıkların ilaçlarının yıllar süren deneme aşamasını bir günde geçmeyi hedefliyor . İşin ilginç yanı bu döngüyü yetmiş üç defa başarmışlar .

Filmin sonunda ise ölen öldüğüyle kakıyor , döngüden kurtulan kardeşler ellili yaşlarda normal hayata dönebiliyorlar ve polis şirkete müdahale ediyor .

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Kangal köpegim istiyorum olsun, cok seviyorum ya su bakisa bakarmisin :)

Tüm hayvanlar güzeldir:)

İsmini görmüştüm izlemem artık bu kadar bilgiden sonra 😁

Bu gönderi Steemit-Türkiyenin Kuratörlüğünü yapan -steemcurator06 tarafından oy verildi. (1).png

Merhaba Steemit Türkiye topluluğunda paylaşım yaptığınız için teşekkürler. arkadaşlarınızı davet ediniz . Lütfen bu oylamadan sonra Kaliteli gönderi yazmayı unutmayınız. Resmi hesaptaki kuralları okuyunuz.

Steemit türkiye temsilcisi