KENDILIGINDEN YANAN KAYALAR

in hive-179764 •  3 months ago 

Merhaba Arkadaşlar,
bugün erken kalkmadım işim olmadıgı için bugün uyku keyfi yaptım, saat on civarinda uyandım, kahvaltı hazırdı kızımla eşim kahvaltı sofrasını kurmuşlar elimi yüzümü yıkadıktan sonra üstümüde degiştirdikten sonra oturup ilk etapta ailemle güzel bir kahvaltı yaptık, hafta arası ne yazık ki işimizden dolayı oturup beraber kahvaltı yapamıyoruz, tatil gelsede benim okulda işlerim bitmiyor, sabah yinede işe gitmek zorunda kalıyorum, yanı okullar tatil ama ben her sabah okula gitmek zorundayım.
Kahvaltıdan sonra eşimle güzel bir sohbet eşliginde Türk kahve keyfisi yaptık.
Şimdi de oturup size bu postumu yazıyorum.
Bugün size kendilginden yanan kayalardan bahsedecegım.
Bir önceki postumda bu kendiliginden yanan kayalardan biraz konusunu getirmiştim kayalarda gaz sızıntısı varmış.

Screenshot_20220625-131200_WhatsApp.jpg

Yaz kış durmaksızın öyle yanıyor bu kayalar. Bu yanan kayalar Arsuz Kurtbagı Mahellesinde dir. Millet oraya piknige gidiyor, etrafı piknige açık bir yer. Kışın bile ısınmak için buraya yanan kayalara gelen oluyormuş.

Screenshot_20220625-131122_WhatsApp.jpg

Okul müdürü olarak Okul ziyaretine Kurtbagına gitmişken birde bu kendiliginden yanan kayaları görmeden olmazdı, gitim gördüm kayaların aralarindan ufak ufak yanan yerler var, çok ilginç, şimdi herkes gaz sızıntısı diyor zamanında taa eskılerde bu bölgeler Fransızların elindeydı ve onlar burayı kontroll etmışler gaz olmadıgını tespit etmişler. Peki bu kayalar niye kendiliginden yanıyor ?
Ben diyorum kı acaba kayaların altında ufak Volkan yatagımı var, bu sadece benim düşüncemdı ilk etapta anlam veremeyince :) gerçi ufak bir Volkan yatagı olsa altında etrafı yeşilik olmazdı sanırım birşeyler var muhakkak belkide gerçekten gaz dır, diyelim ki gaz sızıntısı peki yaz, kış durmaksızın yanar mı öyle ?
Çok ilginç bir durum ve yer. Çok ilgimi çektıgı için internet sayfalarında araştırmaya girdim metan gaz olabilir bu metan gaz Doğal metan hem zemin altında hem de deniz tabanı altında bulunabiliniyormuş, Yüzeyelere ve atmosferlere ulaştımı atmosferik metan olarak adlandırılmış.
Doğal metan gazları atmosfere zarar vermez.
Etrafı dag bölgesi yeşilik içinde.

Screenshot_20220625-131128_WhatsApp.jpg

Kayaların yakın yerlerinde çimenler hepsı sararmış biraz ilerisinde dagın yeşılıgı başlıyor. Kayaların önünde Demir korkuluklar var. Etrafından bir kaç Resm yaptım.

Screenshot_20220625-131131_WhatsApp.jpg

Bu gördügünüz Daglar Amanos Dagları.
Yanan kayaların etrafı resimde gördügünüz gibi yeşılık içinde. Ilerki yaşlarımda daha neler keşfedecegim acaba.
Size iyi Pazarlar dilerim.
Yazımı okudugunuz için teşekkür ederim.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Congratulations!
This post has been upvoted through @steemcurator08.

IAT.gif

Antalya’da da böyle bir yere gitmiştik

Ilginç

Çok ilginç gidilip görülmesi gereken yerlerden biri.

Evet